2015. gada novembrī mēs izvēlējāmies doties izbaudīt Stokholmas pilsētas šarmu. Kāpēc izvēle krita uz Stokholmu? Pirmkārt, bija iespējams apciemot sen nesatiktus draugus, ortkārt, tā ir pilsēta, kuru Elza kādu laiku sauca par savām mājām un nenoliedzami ir ļoti laimīga atgriezties tur atkal un atkal.
Plānā tiešais AirBaltic lidojums no Rīgas un Stokholmas centrālo lidostu – Arlanda. Darbā paņemti atvāļinājumi, lai pagarinātu ierasto brīvdienu skaitu no divām uz četrām dienām. Ceturtdienas pēcpusdienā mums ir lidojums, bez steigas izgulējāmies un devāmies ar autobusu uz Lidostu Rīga. Lēnu garu iekāpām lidmašīnā, noskatījāmes stjuartu instruktāžu, mūsu mīļo Survivor sēriju un pat nepamanot bijām nonākuši Stokholmā.


No lidostas bijām izlēmuši doties uz Stokholmu ar autobusu, jo iegādājoties biļetes iepriekš, tas sanāk finansiāli vislabākais variants. Tuvojoties pilsētai Elza kļuva tramīga un varēja redzēt, ka meklē pazīstamas vietas, grimst atmiņās un domā par to, kā bija dzīvot Stokholmā. Elza, protams, atkārtoja, ka šis nav brauciens, lai ietu tikai pa vecām atmiņu takām, bet neviens no mums nevarēja noliegt, ka tās atmiņas ir būtiska lieta pilsētas apskatē. Kopumā plāns mums nebija. Nē, patiesībā bija gan – plāns bija nesteidzīgi baudīt pilsētu un darīt to, kas šķiet interesants un labs tajā brīdī.
Pēspusdienā ieradāmies Stokholmas centrā, nopirkām transporta biļetes uz 72h un devāmies meklēt Toma drauga, Klāva darba vietu. Janobrauc pāris pieturas no T-Centralen un esam īstajā rajonā. Mazliet pablandījāmies pa mazajām ieliņām, bet beigu beigās nonācām skaistā velo veikalā, kur plati smaidot mūs sagaida Klāvs. Elzai pirmā iepazīšanās, Tomam atkalsatikšanās. Pirmās sarunas par plāniem Stokholmā, par idejām ko un kā mums labāk darīt. Kā jau iepriekš rakstījām, teicām Klāvam, ka esam ieradušies bez plāna, baudīt to, ko pilsēta mums piedāvā un necensties ierobežot sevi ar konkrētām darbībām.

Bet ko tad mēs apskatījām un ko mēs redzējām šajās trīs/četrās un ko iesakām apskatīt arī Jums?

Stokholmas Universitāte

Šī bija vieta, kur mums vienkārši bija jāaizbrauc. Parastam tūristam noteikti Universitātes teritorija neko nenozīmē, bet cilvēlkiem, kas tur ir studējuši, noteikti ir interesatni apskatīt vietas, kurās reiz ir būts un ar ko tik daudz labas atmiņas saistās. Stokholmas Universitāte sasniedzama ar metro un dienas pirmajā pusē liela rosība nav manāma, bet līdz ko dodamies projām, metro jau ir piepildīts un studentu gars ir jūtams viss cauri.

Stokholmas `hipsteru` rajons

Gadi iet uz priekšu, bet ir lietas, kas ir nemainīgas. Stokholma jau pati par sevi izceļas ar savu Skandivānsko stilu uz ielas, veikalos, mājās un dzīvesveidos. Bet visi, kuri apmeklē Sodermalm rajonu zina, ka tieši tas ir Stokholmas hipsteru mekas rajons. Bet mēs to noteikti nesakām ar negatīvu iezīmi. Lai vai kur mēs ietu, visur bija kur `piesiet` acis- intejrers, iedzīvotāji, veikalu izkārtnes. Kopumā visu viesošanās laiku, šajā rajonā ēdām gan parastā Taizemiešu wok ēstuvē, vakariņās gājām uz veģetāriešu resotrānu un dzērām alu vietējā bārā. Kā jau noprotat, pilsēta pieskaņojas dažādām gaumēm un mentalitātēm.

Djurgarden jeb Muzeju sala

Tā kā Stokholmā abi jau bijām bijuši, tad zinājām, ka nevēlamies doties ne uz kādiem muzejiem, bet gan mēģināt atrast vēl neapskatītas vietas. Daudziem sarunvalodā ir zināma “Muzeju sala” , kurā atrodas visi lielākie Stokholmas muzeji(Vasa muzejs, Skansens, Nacionālais muzejs, utt.). Bet kā jau minējām, šoreiz izvēlē krita uz pastaigu pa Karaļa parka dārzu jeb Kungliga Djurgarden. Lēnā solī no pilsētas centra dodoties uz salu, mums radās secinājums, ka Zviedri it pārāk aktīvi!!! Pulksten divpadsmitos dienā, piektdienā, mums katrs trešais cilvēks pretī skrien. Un ne jau uz darbu, viņš skrien treniņa nolūkos. Un tā, arī nākamās dienas pavērojot Stokholmas iedzīvotājums mēs saprotam, ka aktīvs dzīvesveids šeit ir topā. Tas, protams, ir pozitīvi, bet spēju iedomāties, ka cilvēkiem, kas nav ar sportu uz Tu, tas var radīt galvas sāpes. Bet lai vai kā, mēs sevi mierinājām ar domu, ka esam devušies pastaigā un arī esam pieskaitāmi pie aktīvajiem cilvēkiem. Kopumā, pastaiga pa Lielo parku bija ļoti mierīga, izbaudījām mieru un klusumu, kas laikam arī mums abiem tajā brīdī bija pats galvenais.

Karala parks

Pilsētas centrālā daļa

Nenoliedzami Stokholma ir ar bagātu vēsturi un pilsētas centrālo daļu- Gamla Stan ir vērts apskatīt, lai redzētu tipiskās mazās vecpilsētu ieliņas un ēkas. Protams, neizbēgsiet no tūristu masām, bet tas jau lielpilsētās ir ierasta lieta. Karaļa pils šoreiz gan bija renovācijas procesā, bet mēs par to pārāk nebēdājām. Apskatījām vecpilsētu, izgājām pa tipisko tūrisma iepirkšanās ieliņu, papētījām veikalu piedāvājumu un bijām apmierinājuši savas vēlmes saistībā ar pilsētas centrālo apskati.

Fotografiska

Muzejs, precīzāk izstāžu zāle ar regulārām izstādes maiņām. Mēs uztrāpījām un ļoti interesantu fotoizstādi ar visas pasaules slavenību portretiem. Neesam profesionāli fotogrāfi, bet varējām gan vienkārši paskatīties uz skaistām bildēm, kā arī pēc tam paanalizēt ko no portreta mēs varam izspriest par cilvēku. Šo izstāžu zāli mēs iesakām ne tikai izstāžu kvalitātes dēļ, bet arī skaistās kafejnīcas dēļ! Pēc izstādes apmeklējuma devāmies uz 3. stāvu, kurā visa stāva plašumā iekārtota ļoti skaista kafejnīca.

Fotografiska

Nobela `parks`, Vinterveken

Klāvs un Emi dzīvo Aspudden rajonā un viņš pastāstīja, ka netālu no viņu dzīvesvietas atrodas skaista vieta pastaigām un parks, kas ir Alfrēda Nobela bijusī rūpnīca. Mēs ar Tomu, protams, ka bijām ieinteresēti doties jaunu vietu izlūkos un bijām tiešām patīkami pārsteigti. Vieta, vienkārša, bet ar savu raksturu un pats galvenais, lielisku kafejnīcu un bezgala gardu kafiju. Iespējams, smieklīgi, bet Stokholmā, mūsuprāt, apstātos dzīvība, ja nebūtu iespēja dzert kafiju, kaut vai pieminot viņu izcilās Fikas pauzes. Bet, ja runājam vairāk par Nobela parku, tas atrodas Marelen ezera krastos, skaista vieta pastaigām, kuru laikā Tu dodies garām vietām, klintīm, izrkaumiem, kuros notikuši dinamīta eksperimenti.

Nobela parks

Augstākais puntks pilsētā, Skinnarviksberget

Pirms brauciena bijām, protams, apskatījuši Stokholmas mājaslapu un  pašsaprotami, ka bijām redzējuši arī informāciju par Stokholmas augstāko dabisko punktu. Horstull rajons sasniedzams no pilsētas centra ar kājām, bet tā kā mēs bijām Stokholmā novembra mēnesī un tumsa piezogas jau pulksten četro pēcpusdienā, mēs izvēlējāmies taktiku uz klinti doties ar metro un atpakaļceļā baudīt pilsētas naksnīgo šarmu pastaigājoties ar kājām. Neskatoties uz to, ka diena bija apmākusies, mēs bijām ļoti priecīgi, ka aizgājām uz šo te augstāko puntku, redzējām pilsētu no pavisam cita skatu punkta.

Augstakais punkts

Stokholmas dažādība

Iesakām tiešām ne tikai izstaigāt Stokholmas pilsētas centru un vecpilsētu, bet iesakām izmantot kaut vai Stokholmas lielisko metro sistēmu un aizbraukt pāris pieturas tālāk. Jo Stokholma ir tā pilsēta, kur uz katra stūra ir kaut kas jauns un nebijis. Parki, ūdens,ezeri, arhitektūra. Jāsaprot tikai savas intereses un tad jādodas ceļā.

Stokholma

Ieteikumi ceļotājiem

Ko gan noslēgumā mēs varam pateikt?! Stokholma ir vieta kur doties uz ne vien pāris stundām, bet gan vairākām dienām. Pilsēta sniegs prieku gan drūzmas mīlētājiem, veikalu ķemmētājiem un kas mums ir tas tuvākais- dabas mīļiem. Satiksme, infrastruktūra, par visu Stokholmā ir padomāts. Atliek tikai kravāt somas un doties ceļā! Finanses- tas šajā pilsētā ir atkarīgs no Jums pašiem! Var meklēt lētos lidojumus, braukt ar kuģi, īrēt velosipēdus, nevis braukt ar metro. Iespējas ir, tās ir tikai jāizmanto.

Paldies Klāvam un Emi par lielisko uzņemšanu, Jūsu klātbūtne šīs brīvdienas padarīja vēl krāšņākas! Tack!

Pastāsti arī citiem: