Nav noslēpums, ka mēs esam absolvējuši LU ĢZZF un esam daļa no tautā sauktās ģeogrāfu mafijas. Tieši studiju laikā mēs kopā ar citiem draugiem no kursa pievērsāmies aktīvam dzīvesveidam, sākām meklēt piedzīvojumus un apskatīt pasauli. Kā viens no spilgtākajiem braucieniem universitātes laikā ir Eiropas reģionālā prakse, brauciens uz Čehiju. Iespējams daudziem tas nebūt nav nekas īpašs, bet mēs abi esam 100% pārliecināti, ka ikviens, kurš devies uz Čehiju ar profesoru Strautnieku atgriezīsies mājās ar sajūtu, ka Čehija ir vieta, kur doties atkal un atkal.

Prāgas panorama

Prāgas panorama

Noteikti neatstāstīsim Jums visu vairāk kā nedēļu garo maršrutu, bet vēlējāmies padalīties ar iespaidiem un vietām, kuras uzskatām kā lielisku galamērķi dodoties Dienvidu virzienā.

Šņežka, Čehijas augstākā virsotne

Šņežkas virsotnes sasniegšana bija mūsu abu pirmais `hiking` kāpiens kalnos. Mēs sākām savu kāpienu lēnā solī ar pasniedzēja norādītām pieturvietām, kurās mācībspēki pastāstīja par vispārīgim novērojumiem par dabu, kā mēs bez jebkādām papildus zināšanām varam redzēt kā mainās augstumjoslojumi, kā mainās veģetācija. Koku augstumi, koku lapotnes, augi un zemsedze, šie visi `sīkumi` vēl vairāk liek baudīt šo procesu. Tu vēro, skaties un mēģini izprast kā daba spēj izveidot kaut ko tik skaistu!

Šņežka

Šņežka

Ceļā uz Šņežkas virsotni

Ceļā uz Šņežkas virsotni

Kāpiena temps katram bija savs. Kā grupa gājām lielākoties kopā, bet tomēr bija izveidojusies `līderu` grupa un `lēnā` grupa. Augšā kāpjot Elza gāja kopā ar lēnajiem, lai pielāgotu savu sirds ritmu augstumjoslojuma pārmaiņām, savukārt Toms, spēcīgs būdams, pievienojās ātrajiem kāpējiem. Laikapstakļi  kāpienam bija ļoti labvēlīgi, ne pa karstu, ne pa aukstu. Uzkāpjot virsotnē vēja brāzmas bija jūtamas, bet tas neliedza baudīt skaisto skatu. Kā jau kalnos, mākoņi te  ir un te atkal nav, atlika vien smelties dabas spēku un ķert foto mirkļus! Tā nu Čehijas augstākā virsotne tika iekarota, 1603 m v..l. Nu jau varam salīdzināt ar Rysy virstoni, tad Šņezka noteikti ir piemērota ne tikai aktīva tūrisma piekritējiem, bet arī vienkāršiem cilvēkiem, jo tieši uz virsotni ved arī pacēlāji. Bet mēs gan turp, gan atpakaļ devāmies saviem spēkiem.

Skats no Šņežkas virsotnes (foto: I.Strautnieks)

Skats no Šņežkas virsotnes (foto: I.Strautnieks)

Prāga

Chrám Matky Boží před Týnem

Chrám Matky Boží před Týnem

Prāga, Prāga! Skaista pilsēta, kurā bija jau būts un kura saistījās arī trakiem studiju gadu piedzīvojumiem. Jo Erasmus laikā, Elza Prāgu apciemoja kopā ar Katrīnu, jo ciemojās spie kursabiedres Santas. Trakas dienas pavadītas šajā pilsētā, tāpēc vēlme atgriezties, protams, bija tā pati lielākā. Bet ko nu par atmiņām. Prāgā nakšņojām studentu kojās, lielā, lielā ēkā pa var teikt nepārak tālu no pilsētas centra. Līdz vecpilsētai, ja vēlējās varēja arī lenā garā aiziet ar kājām, arī mēs vienu no brīvajiem vakariem darījām tieši tā. Prāgā pēc pasniedzējas norādījumiem  bija jādodas eksursijā ar sabiedrisko tramvaju no viena galapunkta līdz otram un ziniet, tas bija viens varens piedzīvojums! Šādu ceļošanas veidu mēs noteikti iesakām piekopt ikvienam. Jo tādā veidā Jūs redzat ne tikai pilsētas centru, bet gan daudz plašāku skatu uz visiem urbānajiem procesiem pilsētas apkaimēs. Ko mēs varam ieteikt apskatīt pilsētā, nebūsim oriģināli un pieminēsim – Kārļa tiltu, Lielo centrālo pulksteni, vecpilsētu kā tādu. Iesakām aizčāpot arī mazliet tālāk no vecpilsētas un ieiet vakariņot kādā vietējā bāriņā. Divus vakarus devāmies uz bāriem koju apkārtnē un abas reizes nebijām vīlušies- gards alus un trekns ēdiens. Vienīgi, Čehijā joprojām bāros un kafejnīcās var smēķēt un teiksim atklāti, nav tās patīkamākās sajūtas. Bet ēdiens neliek vilties nudien.

Lovoš un Milešovka kalnu virsotnes

Kā jau minējām uz Čehiju braucām kopā ar Strautnieka kungu, tad plānā bija ne tikai tradicionālas tūrisma takas, bet arī Česke Stredohori ir dabas rezervāts, kura augstākais punkts ir apmeklētais kalns Milešovka (837m v.j.l.), kura virsotnē atrodas meteoroloģiskā observatorija. Super bieza migla un lietaini laikapstākļi mums gan neļāva ieraudzīt fantastiskos skatus, kuri paveras no šīs virsotnes, bet nebija iemesla skumt. Savukārt tiekot līdz Lovoš virsotnes augšai, migla nedaudz bija paklīdusi un spējām ieraudzīt arī Milešovka kalnu, kā arī uz pakājē esošo Lovošices pilsētiņu un Elbas upi. Par cik mērķis bija taisni Lovoš kalns un tā uzbūves izprašana un apskate, tad Lovošices pilsētu aplūkojām tikai pa gabalu.

Trebon un Česki Krumlova

Trebona bija viena no mazpilsētām, kurā bija gan brīvais laiks, gan neliela ekskursija. Pilsēta prātā palikusi ar ļoti jauku un cilvēku pūļu nepārpildītu pilsētas rātslaukumu. Tur statuja, strūklaka – viss kā pienākas. Arī neliela alus ražotne nostāk no paša pilsētas centra. Laikam jau esot Čehijā, par šādām lietām nav ko brīnīties. Toms nemācēs izskaidrot kāpēc tā, bet taisni šī vieta atmiņā iespiedusies un saistās ar daudziem, skaisteim saules pulksteņiem, kuri izveidoti uz ēku sienām.

Třeboň

Třeboň

Aptuveni stundas brauciena attālumā atrodas vēl viena, ļoti smuka, Čehijas mazpilsēta – Česki Krumlova. Sarkanie dakstiņu jumti. Tā varētu raksturot pilsētas ainavu. Un arī ļoti daudz tūristu. Mūsu mērķis bija pilsētas cietokšņa aplūkošana. Ar ko tad tas cietoksnis interesants ? Vienmēr forši apskatīt kaut ko no augšas un ieraudzīt arī tālākas ainavas. Otra lieta, kas parastam tūristam var neinteresēt, ka cietoksnis celts uz klints, kas kalpo kā kārtīgi pamati, nelieli nocietinājumi un atrodas reljefa pacēlumā. Cietokšņa pakājē plūst Vltavas upe. Pieejami arī laivu izbraucieni, kas noteikti sniedz atšķirīgu pieredzi pilsētas aplūkošanai. Meklējot līdzības vesturiskajās pilsētās, devāmies uz rātslaukumu, lai atrastu vienojošos elementus.

Česki Krumlovas panorama

Česki Krumlovas panorama

Česki Krumlova (foto: I. Strautnieks)

Česki Krumlova (foto: I. Strautnieks)

Klintis Lysa Skála un Zlaty Vrch

Atpūtas cienītājiem , kuriem pie krūts iet pabūšana dabā, noteikti patiks arī Lysa skala un Zlata skala klintis.

Līdz Lysa skala gājām kādas ~20 minūtes pa mazu ielu un vēl kādu laiciņu gar zirgu ganībām. Piekļūt var, atliek tik gribēt. Arī pati nokļūšana līdz Lysa skala virsotnei ir izaicinoša. Nav nekādu tūristu taku vai palīgelementu. Cik nu katrs pārliecināts par saviem spēkiem, tik augstu arī tiks. Izteikti pamanāms iežu sagulums, bet no augšas plašs skats uz visām debespusēm.

Skats no Lysa Skála

Skats no Lysa Skála

Daudz populārāks noteikti ir Zlaty Vrch. Ne reizi vien lasīts citu ceļotāju aprasktos par šo vietu un neskaitāmas bildes arī redzētas. Iespaidīgs iežu veidojums. Pavisam netālu, ar kājām iespējams aiziet, atrodas arī Studeny vrch. Pabūstot iepriekš aprakstītajos dabas apskates objektos, neliksies nekas ievērības cienīgs, tomēr mēs visas vietas ar lieliem klintsakmeņiem, vērojām atplestām mutēm un aizturētām elpām. Arī skats, kurš pavērās no šejienes mums patika.

Zlaty Vrch

Zlaty Vrch

Škodas muzejs

Čehijas pilsētā Mlada Boleslav vārds Škoda ir dzirdams un redzams ikdienas. Šī bija eksursijas daļa, kuru arī Elza, kā meitene gaidīja ar lielu, lielu nepacietību. Sākotnēji bija ideja, ka mēs varētu doties eksursijā arī uz ražotni, bet diemžēl grupām ir jāpiesakās ļoti savlaicīgi, lai tiktu iekšā rūpnīcā. Tāpēc baudījām to, ko piedāvā Škoda muzejs. eksursija mums bija paātrinātā veidā, jo bijām ierobežoti ar laiku, bet tāpat iespaidi bija ļoti labi. Vairākos līmeņos izvietotas skaistas mašīnas, bauda acīm tā teikt.

Škoda

Škoda

Kopumā varam teikt, ka Čehija noteikti ir galamērķis, kuru iesakām gan aktīvā tūrisma piekritējiem, gan pilsētu tūrisma baudītājiem, gan kūrortu mīļiem. Čehija piedāva plašas iespējas! Tāpat kā par Stokholmu varam teikt, ka Jums atliek tikai izvēlēties kāda stila brīvdienas vēlaties piedzīvot!

Pastāsti arī citiem: